Radosław Majdan, czyli golkiper ze Szczecina

Nazwisko: Radosław Majdan
Data i miejsce urodzenia: 10 maja 1972; Szczecin
Nardodowość: Polska
Dyscyplina: piłka nożna
Największy sukces sportowy: mistrzostwo Polski x2

Ulubieniec szczecińskiej publiczności

Urodzony w Szczecinie 10 maja 1972 roku Majdan od początku swojej przygody z piłką chciał bronić dostępu do bramki. Swoje pierwsze kroki stawiał w juniorskich zespołach Pogoni Szczecin, a do pierwszej drużyny trafił w 1989 roku, a więc w wieku niespełna 19 lat. Na swoją szansę musiał jednak jeszcze zapracować. Debiut w Pogoni przyszedł w sezonie 1992/1993 jednak nie można go zaliczyć do udanych. Portowcy przegrali z Ruchem 0:3. Majdan jednak na stałe zadomowił się w bramce Pogoni i był przez wiele lat podstawowym zawodnikiem. W sumie do 2001 roku rozegrał w granatowo-bordowych barwach 255 spotkań, a jego największym osiągnięciem z tym klubem było wicemistrzostwo Polski. Zbliżając się do 30-tki, czyli teoretycznie najlepszego wieku dla bramkarza, postanowił skorzystać z oferty gry za granicą i opuścił polską Ekstraklasę.

radosław-majdan-pogoń

Zagraniczna przygoda

Majdan dołączył do tureckiego klubu Goztepe SK, gdzie pełnił rolę pierwszego bramkarza, rozgrywając ponad 30 spotkań. Jednak zamiłowanie tamtejszych drużyn do niepłacenia zawodnikom w terminie okazało się prawdą i golkiper opuścił zespół już po jednym sezonie. Kolejno potem zgłaszały się także większe marki, jak grecki PAOK, z którym zdobył Puchar Grecji, a także Bursaspor, który nakłonił Majdana na powrót do Turcji. W tych drużynach nie był jednak podstawowym bramkarzem i ambicja nie pozwalała mu dłużej siedzieć na ławce rezerwowych. Ostatnim epizodem poza Polską był Izrael, gdzie przez pół roku grał dla FC Aszdod. Wtedy w zimowej przerwie zgłosiła się po niego Wisła Kraków, czyli ówczesny mistrz Polski.

Powrót do domu

Radosław Majdan spędził w krakowskiej drużynie trzy sezony i z pewnością może uznać ten okres za najlepszy w swojej karierze. Dwukrotnie sięgał z Wisłą po mistrzostwo Polski i rozgrywał mecze w eliminacjach do europejskich pucharów. Następnie w swoich szeregach zapragnęła go mieć ponownie szczecińska Pogoń. Jako że kontuzja uniemożliwiłaby mu rywalizację o miejsce w Krakowie, Majdan przystał na propozycję powrotu. Niestety po jednym sezonie Pogoń została karnie zdegradowana do IV ligi i plan o zakończeniu kariery w Szczecinie się nie powiódł. Bramkarz przeniósł się do Polonii Warszawa, gdzie występował do 2010 roku, a następnie pełnił funkcję trenera bramkarzy.

Majdan w trakcie swojej kariery otrzymywał także powołania do reprezentacji Polski. Jednak w kadrze nigdy nie był podstawowym bramkarzem, a przeważnie rezerwowym. Wystąpił w siedmiu meczach z orzełkiem na piersi z czego sześć to były spotkania towarzyskie. Jednak to jedno spotkanie można uznać za wielkie osiągnięcie. Majdan pojechał bowiem na mistrzostwa świata w Korei i Japonii w 2002 roku i dostał szansę występu w ostatnim meczu grupowym Polaków. Nasza kadra grała wtedy już o honor, ale rezerwowi gracze spisali się lepiej od swoich kolegów i z Majdanem w bramce Polska wygrała z USA 3:1.

radosław-majdan-eurosport

Kariera po sporcie

Majdan po zakończeniu kariery piłkarskiej zdecydował się na wiele działań związanych ze sportem. W Polonii pełnił także funkcje rzecznika i dyrektora sportowego, a później trenował bramkarzy. Przez długi czas był postacią bardzo medialną. Występował w licznych programach telewizyjnych i reality show. Dziś znakomicie odnajduje się w roli komentatora sportowego i eksperta studyjnego. Trzeba przyznać, że Majdan próbował wielu różnych funkcji, ale obecna chyba wychodzi mu najlepiej, co potwierdza współpraca z Canal+, Eurosportem i TVP Sport.

ZOBACZ PODOBNE