Peter Schmeichel, czyli duński dynamit

Nazwisko: Peter Schmeichel
Data i miejsce urodzenia: 18 listopada 1963; Gladsaxe
Narodowość: Dania
Dyscyplina: piłka nożna
Największy sukces sportowy: Mistrzostwo Europy i Liga Mistrzów

Piłka nożna od małego

Urodzony w gminie Gladsaxe w Danii w listopadzie 1963 roku Peter jest synem Polaka i Dunki. Jego drugie imię to Bolesław, a zostało mu ono nadane, by uczcić pamięć po polskim przodku. Jego ojciec Antoni był muzykiem, a matka Inger pielęgniarką. Do 1970 roku posiadał polskie obywatelstwo, a później stał się Duńczykiem. Od najmłodszych lat wiedział co będzie robił w życiu, ponieważ już w wieku ośmiu, zaczął uczęszczać na treningi miejscowej drużyny. Przeszedł przez wszystkie szczeble drużyn młodzieżowych, by w wieku 18 lat stać się bramkarzem pierwszej drużyny Gladsaxe Hero. 

Zanim stał się jednak profesjonalistą pracował w wielu różnych miejscach. W sklepie, fabryce, biurze, a także sprzątał w domu spokojnej starości. Poznał życie nie tylko od sportowej strony, ale też zobaczył jak to jest zwyczajnie pracować. 1981 roku rozpoczął występy w seniorskiej drużynie z Gladsaxe i przez trzy sezony wystąpił tam w 46 spotkaniach. Po tej przygodzie dołączył do ekipy Hvidovre, z którą później zaliczył spadek z ligi. Podczas gry dla tej drużyny pracował także w firmie właściciela klubu. Spędził tam kolejne trzy lata i w 78 meczach, uwaga, strzelił sześć goli! Dopiero po tym trudnym okresie rozpoczął poważną karierę piłkarską.

peter-schmeichel-sportowcy

Profesjonalny futbol

W 1987 roku podpisał kontrakt z Brondby, które wtedy było wicemistrzem Danii. Sprowadzenie Schmeichela okazało się strzałem w dziesiątkę, bowim z nim w składzie Brondby już w pierwszym sezonie sięgnęło po tytuł mistrzowski. W trakcie tej kampanii Peter otrzymał swoje pierwsze powołanie do reprezentacji Danii i szybko w niej również zadebiutował. Okres pobytu w Brondby był dla bramkarza niezwykle udany i zapewnił mu w efekcie przepustkę do wielkiej kariery. W ciągu pięciu sezonów w bramce duńskiego klubu, Schmeichel wygrał cztery razy mistrzostwo Danii, a 1991 roku doszedł nawet z Brondby do półfinału Pucharu UEFA. To właśnie ta przygoda pozwoliła mu zostać zauważonym na arenie międzynarodowej.

Do swojej drużyny ściągnął go Alex Ferguson, który sądził, że ten golkiper będzie idealnie pasował do Manchesteru United. Schmeichel przeszedł do Czerwonych Diabłów za kwotę przekraczającą pół miliona funtów, co około 10 lat później szkocki menedżer określił mianem promocji stulecia. Nic dziwnego, skoro Peter Schmeichel zdobył z tym klubem pięć mistrzostw Anglii (w tym pierwsze Fergusona), trzy puchary Anglii, jeden puchar Ligi, a także udało mu się zwyciężyć w Champions League. Z Manchesterem zakończył swoją przygodę w 1999 roku, gdy miał 36 lat. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zagra jeszcze w trzech klubach przed końcem kariery. Przeszedł do Sportingu Lizbona, później do Aston Villi, a karierę zakończył w Manchesterze City. Oprócz sukcesów klubowych osiągnął również niebywałą rzecz w reprezentacji narodowej. Wraz z kadrą Danii zdobył mistrzostwo Europy w 1992 roku, kiedy to nikt nie stawiał na Duńczyków, a sama drużyna pojechała na turniej, mimo że się na niego nie zakwalifikowała.

peter-schmeichel-sts

Życie po karierze

Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 2003 rokuA wrócił do Danii i kupił klub Hvidovre IF skąd wypłynął na szerokie wody. Oprócz tego prowadzi swój program na Discovery Channel i komentuje mecze Ligi Mistrzów dla duńskiej telewizji. 6 listopada 2019 roku został oficjalnie ogłoszony ambasadorem STS-u czyli największej firmy bukmacherskiej w Polsce. 

ZOBACZ PODOBNE