Adebayo Akinfenwa, czyli gigant angielskich boisk

Imię i nazwisko: Adebayo Akinfenwa
Data i miejsce urodzenia: 10 maja 1982, Islington
Narodowość: Anglia
Dyscyplina: piłka nożna
Największy sukces sportowy: ponad 200 bramek na różnych szczeblach rozgrywkowych

Dzieciństwo i późno rozpoczęta kariera

Akinfenwa urodził się w maju 1982 roku w Islington w Londynie, jako dziecko nigeryjskiego pochodzenia. Jego ojciec był muzułmaninem, a matka chrześcijanką. W młodzieńczych latach widzał na czym polega ramadan i dziś jest wyznania chrześcijańskiego. Miał problemy, żeby przebić się do poważnego futbolu w swojej ojczyźnie, więc postanowił ją opuścić w celu zawodowej gry w piłkę. W wieku 19 lat zaczął grę dla FK Atlantas na Litwie. Stało się to za sprawą jego agenta, który miał tam znajomości. Akinfenwa pomimo strzelenia pięciu goli dla litewskiego klubu i zdobycia z nim krajowego pucharu, został ofiarą rasizmu ze strony… swoich kibiców. 

Po powrocie na Wyspy trafił do Walii, gdzie grał w zespole Barry Town. Ze sportowego punktu widzenia był to strzał w dziesiątkę, gdyż z tym klubem wygrał mistrzostwo i puchar Walii, jednak szybko rozpoczęły się problemy finansowe klubu. Akinfenwa odszedł z zespołu i przez kolejny rok zaliczył jeszcze epizodyczne przygody w czterech innych drużynach. Były to Boston United, Leyton Orient, Rushden & Diamonds i Doncaster Rovers. Dopiero później udało mu się zahaczyć na dłużej w Torquay United grającym w League One.

Tułaczka po klubach Football League

W Torquay spędził tylko sezon, a jego strzelone gole nie pomogły w utrzymaniu się w lidze. Akinfenwa rozwiązał swój kontrakt i przeszedł do Swansea City. W barwach Łabędzi zdobył Football League Trophy, a w samym meczu finałowym strzelił zwycięskiego gola. W Swansea spędził dwa lata, ale przeszedł później do Millwall. To jednak nie była dobra decyzja i zmarnował tam tylko czas. Na jego szczęście później przyszedł bardzo dobry okres w jego karierze. W latach 2008-2014 grał tylko w dwóch klubach Northampton Town i Gillingham FC. Zwłaszcza w barwach tego pierwszego szło mu świetnie, bo strzelił tam ponad 70 bramek. Został nawet królem strzelców League Two, a później w barwach Wimbledonu wygrał play-offy do League One. Po dwóch latach w tym zespole przeniósł się do Wycombe Wanderers, w którym występuje do dziś.

Swoje miejsce na ziemi

Okazało się, że w Wycombe spędził najwięcej czasu ze wszystkich klubów. Stał się rozpoznawalny za sprawą swojej postury przypominającej bardziej strongmana niż piłkarza, a także dzięki ogromnej sile fizycznej. Najpierw udało mu się awansować z League Two do League One, a niedawno dokonali kolejnej wielkiej rzeczy, dostając się do Championship. Akinfenwa stał się najlepszym strzelcem Wycombe w historii Football League i walnie przyczynił się do sukcesów klubu. W 2017 roku pojawiła się nawet w sprzedaży biografia Akinfenwy, w której wstęp napisał Steven Gerrard.

Adebayo nie kryje swojej sympatii dla Liverpoolu i gdy The Reds świętowali mistrzostwo Anglii, Akinfenwa przyszedł na trening Wycombe w koszulce LFC. Dziś jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy w Anglii prowadzi również swoją linię ubrań “Beast Mode On”. Całkiem niezła przygoda, jak na zawodnika, który musiał rozpoczynać swoją karierę na Litwie. Akinfenwa został uznany za najsilniejszego piłkarza na świecie i dziś nie ma prawdopodobnie fana futbolu, który nie kojarzyłby bestii z Wycombe Wanderers.

ZOBACZ PODOBNE