Mariusz Pudzianowski, czyli najsilniejszy człowiek świata

Nazwisko: Mariusz Pudzianowski
Data i miejsce urodzenia: 7 lutego 1977; Biała Rawska
Narodowość: Polska
Dyscyplina: Strongmen, MMA
Największy sukces: 5x Mistrzostwo Świata Strongman

Wczesny start

Urodzony w 1977 roku w Białej Rawskiej w województwie łódzkim Mariusz Pudzianowski bezdyskusyjnie należy do najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim sporcie. Zawdzięcza to sukcesom na arenie krajowej, europejskiej i światowej w podnoszeniu ciężarów. Mariusz rozpoczął swoją przygodę ze sportami siłowymi już w wieku 13 lat, a już trzy lata później po raz pierwszy wziął udział w Mistrzostwach Polski. Równocześnie podczas treningów siłowych, trenował także rugby i boks. W późniejszym okresie pracował także jako ochroniarz w firmie Juwentus w Warszawie. Przede wszystkim postawił jednak na wyciskanie i to z nim związał swoją przyszłość.

Najsilniejszy na świecie

Od 1999 roku oficjalnie stał się strongmanem i zaliczył swoje pierwsze zawody jako zrzeszony zawodnik w federacji WSMC (The World Strongman Cup Federation). W pierwszym roku swojej aktywności zdobył mistrzostwo Polski, a także brązowy medal Mistrzostw Świata Par Strongman, gdzie w drużynie był z nieco starszym kolegą Jarosławem Dymkiem. Był to pierwszy medal Polaków w historii tych zawodów. Jednak największe sukcesy dopiero były przed Pudzianem. Jednak zanim to, miał w swoim życiu gorszy okres, który przypadł na rok 2001. W 2000 roku został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności za pobicie, jednak już po 1,5 roku został warunkowo zwolniony.

sportowcy-pudzianowski-strongman

Ten czas pozytywne zadziałał na Pudzianowskiego. Poświęcił go na solidne przygotowania, co zaowocowało znakomitymi wynikami. W 2002 roku został mistrzem Europy oraz mistrzem świata, co zapoczątkowało erę Pudziana w tym sporcie i przyczyniło się do jego ogromnej popularyzacji w Polsce. Przez siedem lat utrzymywał się na szczycie i w tym okresie aż pięciokrotnie zdobywał tytuł Najsilniejszego Człowieka Świata. Rywalizacja i presja była ogromna, co tylko podkreśla wagę triumfów Mariusza. Z pewnością można powiedzieć, że zapisał się zarówno na kartach historii zawodów strongman, jak i w historii polskiego sportu. Ostatnie zawody siłaczy to Halowy Puchar Polski w 2010 roku, który zresztą wygrał. Od tamtej pory postanowił się przebranżowić i osiągać sukcesy w nieco innej dyscyplinie.

Wojownik MMA

Jeszcze przed zakończeniem kariery strongmana, rozpoczął swoją przygodę z mieszanymi sztukami walki. Pod koniec 2009 roku zadebiutował na gali Konfrontacji Sztuk Walki, pokonując błyskawicznie Marcina Najmana. Pudzianowski poszedł za ciosem i wygrał również swój drugi pojedynek na KSW, więc wielu spodziewało się, że droga fightera będzie równie usłana różami, co droga siłacza. Porażki z bardziej doświadczonymi zawodnikami zza granicy pokazały, że przed Mariuszem jeszcze wiele pracy. Jak przyznają organizatorzy gal w Polsce, kariera Pudzianowskiego w MMA również mocno przyczyniła się do wzrostu popularności tego sportu w naszym kraju. Walki byłego mistrza świata strongman chciało oglądać bardzo wiele osób, co tylko korzystnie wpłynęło na rozwój mieszanych sztuk walki. Na ten moment Pudzianowski legitymuje się następującym rekordem walk: 13 zwycięstw, siedem porażek i jedna walka nierozstrzygnięta.

sportowcy-pudzianowski-ksw

Człowiek orkiestra

Swoją sławę i popularność Pudzian wykorzystał w stu procentach. Poza czynnym uprawianiem sportu udzielał się w wielu dziedzinach życia społecznego. Tworzył muzykę wspólnie ze swoim bratem Krystianem. Występował w epizodycznych rolach aktorskich w filmach i serialach. Brał udział w znanych programach telewizyjnych. Założył szkołę, która miała za zadanie kształcenie przyszłych pracowników ochrony. Uzyskał tytuł magistra z zarządzania. Prowadzi też salę bankietową i własną działalność transportową. W latach swojej działalności na scenie strongman, organizował zawody pod nazwą Pojedynek Gigantów. W 2019 roku został ambasadorem nowego polskiego bukmachera BETFAN. Jak widać, nie ma właściwie dziedziny, w której Mariusz Pudzianowski by się nie odnalazł.

ZOBACZ PODOBNE