Igor Tracz, czyli mistrz świata w psich zaprzęgach

Nazwisko: Igor Tracz
Data i miejsce urodzenia: 27 września 1977; Pruszcz Gdański
Narodowość: Polska
Dyscyplina: Wyścigi psich zaprzęgów
Największy sukces sportowy: Mistrzostwo świata w wyścigach psich zaprzęgów

Początki przygody

Igor Tracz pochodzi z Pruszcza Gdańskiego i chodź nie jest medialną osobą, bo pewnie mało kto o nim słyszał, jest mistrzem świata w swojej dziedzinie. Co ciekawe psie zaprzęgi również pojawiły się w życiu Igora przypadkiem. Sport uprawiał od dzieciństwa i ukończył nawet szkołę o profilu sportowym. Zajmował się bieganiem, wspinaczką, pływaniem czy nurkowaniem. Później studiował przez moment na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przepisał się do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wykazywał także talenty plastyczne, ale nie zamierzał rozwijać się w tym kierunku. Od młodzieńczych lat miał kontakt ze zwierzakami, choć mieszkał na zwyczajnym osiedlu. Wychowywał się jednak na wsi na Kaszubach, gdzie miał ku temu większe możliwości.

W 2000 roku nabył swojego pierwszego psa rasy Husky. To dzięki niemu Igor Tracz zaznajomił się z wychowaniem zwierząt i dowiedział się jak z nimi postępować. Następnie rozpoczęli wspólną aktywność fizyczną, a gdy na swojej drodze napotkali ludzi, którzy zajmowali się wyścigami psich zaprzęgów, klocki zaczęły się same układać. Te osoby wiedzieli bardzo dużo na temat zaprzęgów, a sam Igor mocno zainteresował się tym tematem. Często im pomagał, a po jakimś czasie sam zaczął uprawiać ten sport. Dwa lata później Tracz miał już dwa psy, a żeby mieć lepsze warunki do trenowania, wyprowadził się na wieś.

tracz-zaprzęgi

Pierwsze zawody i ciężki trening

Igor Tracz po raz pierwszy wziął udział w zawodach psich zaprzęgów w 2007 roku. Był to jednak trudny debiut, bo jak sam wspomina, dostał mocno w kość. Na mistrzostwach w Szwecji zajął przedostatnie miejsce i miał zamiar zupełnie zrezygnować z tej dyscypliny. Później jednak wybrał się na zorganizowane zgrupowanie pod okiem trenera z Francji, który znacznie wpłynął na jego umiejętności. Jeszcze w tym samym roku zdobył swój pierwszy medal na trasie bezśnieżnej.

W Polsce nie ma specjalnych miejsc do trenowania tej dyscypliny, więc Igor ma bardzo trudno, jeśli chodzi o treningi. Musi ćwiczyć w lasach i uważać na spacerowiczów, bo przy ogromnej prędkości jaką rozwijają psy, może stać się bardzo niebezpiecznie. W celu sprawdzenia bezpieczeństwa wykonuje najpierw jazdy próbne, żeby sprawdzić stan trasy. Dopiero później może zabrać się do właściwej części treningu.

igor-tracz-sportowcy

Igor Tracz – mistrz psich zaprzęgów

Dwa lata później wybrał się do Kanady na mistrzostwa świata, gdzie zdobył dwa złote medale w dwóch różnych kategoriach. Był do tego pierwszym Polakiem w historii, który w ogóle poleciał tam ze swoim zaprzęgiem. Od tamtej pory, jego kariera to nierprzerwane pasmo sukcesów. Jest mistrzem Polski, Europy i świata i to w różnych kategoriach. Trzeba bowiem wiedzieć, że wyścigi psich zaprzęgów dzieli się na różne rodzaje. Wersja klasyczna zakłada sanie lub wózki jako zaprzęg. Bikejoring oznacza psa przypiętego do roweru. Canicross to bieganie, a Skijoring równa się jeździe na nartach.

Gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie sukcesy Igora Tracza, prawdopodobnie zabrakłoby miejsca na stronie. Wyraźnie więc zaznaczymy, że ma złote medale mistrzostw świata w wyścigach po śniegu, w warunkach bezśnieżnych, a także w bikejoringu, czyli na rowerze. Trzeba przyznać, że jak na tyle sukcesów w zawodach najwyższej rangi, Igor Tracz jest stanowczo zbyt mało znaną osobą w naszym kraju. Pytany o źródło swoich sukcesów, odpowiada że najważniejszy jest kontakt z psem i współpraca w trakcie ekstremalnej jazdy. Tracz wychowuje kilkanaście psów, które od szczeniaka są z nim i później pomagają mu wygrywać zawody najwyższej rangi.

ZOBACZ PODOBNE