Robert Korzeniowski, czyli maszerujący olimpijczyk

Nazwisko: Robert Korzeniowski
Data i miejsce urodzenia: 30 lipca 1968; Lubaczów
Narodowość: Polska
Dyscyplina: Chód sportowy
Największy sukces sportowy: Mistrzostwo Świata x3, złoty medal Igrzysk Olimpijskich x4

Początki kariery

Urodzony 30 lipca 1968 w Lubaczowie Korzeniowski swoje dzieciństwo spędził w Jarosławiu, gdzie jak sam wspomina, marzył o zostaniu kolarzem w Wyścigu Pokoju. To miasto wspomina również jako miejsce, gdzie wykryto u niego chorobę reumatyczną i początkową astmę, co praktycznie wykluczało jakąkolwiek aktywność fizyczną. Wtedy nikt nie postawiłby złamanego grosza na jego późniejszą sportową karierę. Zanim jednak trafił na lekką atletykę trenował judo i planował pójście w ślady Bruce’a Lee.

Dopiero w czasach studenckich nadeszła stopniowa profesjonalizacja w sporcie. Jednak zaowocowało to powołaniami do kadry narodowej i pierwszym medalem mistrzostw Polski seniorów w wieku 21 lat. Trzy lata po rozpoczęciu studiów w Katowicach, Robert Korzeniowski zakwalifikował się na Mistrzostwa Europy. To właśnie zawody w Chorwacji, na których zajął czwarte miejsce, uzmysłowiły mu, że czas postawić na zawodowstwo. Przeprowadził się do Francji, gdzie skrupulatnie przygotowywał się do Igrzysk w Barcelonie w 1992 roku. Tam jednak w kontrowersyjnych okolicznościach został zdyskwalifikowany, ale nie poddał się i kontynuował karierę sportową.

robert-korzeniowski

Sukces goni sukces

Dobre wyniki w zawodach halowych i brązowy medal mistrzostw świata w 1995 roku w Goteborgu sprawiły, że Robert uwierzył w siebie. Popierając tę wiarę ciężką pracą, był w stanie osiągać później wielkie rzeczy. Status gwiazdy zapewniło mu pierwsze złoto olimpijskie w 1996 roku w Atlancie. To osiągnięcie rozpoczęło jego wielką karierę i pasmo sukcesów, które trwało aż przez osiem lat. Jedynym rokiem bez międzynarodowego osiągnięcia był 1999. Poza nim za każdym razem mogliśmy oglądać Roberta Korzeniowskiego na najwyższym stopniu podium.

W 1997 roku zdobył mistrzostwo świata w greckich Atenach, a rok później świętował złoty medal mistrzostw Europy w Budapeszcie. Po wspominanej posusze medalowej w ‘99 wrócił ze zdwojoną siłą. I to dosłownie. W 2000 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney i to w dwóch kategoriach. Wtedy osiągnął rzecz wręcz niebywałą, ponieważ zarówno na dystansie 20 km i 50 km był najlepszy i zdobył dwa złote medale. Można uznać to za jego największe sportowe osiągnięcie. Nie był to jednak ostatni sukces na Igrzyskach, bowiem w 2004 roku znów szczęśliwe okazały się być Ateny, gdzie wywalczył swoje ostatnie złoto w karierze. Jednak zanim to nadeszło, zdołał jeszcze triumfować zarówno w mistrzostwach Europy w Monachium w 2002 roku, a także mistrzostwach świata w Paryżu w 2003. Nie ma wątpliwości, że w swojej dyscyplinie Robert Korzeniowski wybitnym sportowcem był.

sportowcy-korzeniowski

Życie po życiu

Po zakończeniu wspaniałej kariery sportowej przeniósł się do Warszawy, gdzie otrzymał propozycję pracy, jako kierownik działu sportowego Telewizji Polskiej. Przez pięć lat współpracował z redakcją sportową i odpowiadał m.in. za odpowiednie przeprowadzenie Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Następnie był doradcą ds. marketingu przed Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Potem przewodniczącym rady fundacji aktywnej rehabilitacji, a także członkiem międzynarodowych komitetów sportowych. Za swoje wybitne osiągnięcia w sporcie odznaczono go kilkoma orderami. Nosił Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Sigillum Civis Virtuti, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i złoty medal francuskiego ministerstwa Jeunesse et Sport.

ZOBACZ PODOBNE